Çocuklarda Tırnak Yeme Sebebi Ve Tedavisi

2
1380
çocuklarda tırnak yeme sebebi ve tedavisi
çocuklarda tırnak yeme sebebi ve tedavisi

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocukluk döneminde vücudunu keşfetmesiyle başlayan, ve  sıkıntısını  gidermek  için baş vurduğu bir davranış şeklidir. Çocuklarda tırnak yeme sebebi basit bir şey gibi algılansa bile altında daha farklı sebeplerin yattığı görülür.  En sık üç yaş tırnak yeme alışkanlıkları ile dört yaş arası görülüyor.

Her üç çocuktan birinde görülen tırnak yeme, ergenliğe doğru iki çocuktan birinde görülen bir davranış. Çocuk bunu sıklıkla gizleyerek yapıyor, problem başladıktan sonra uyarılarda başlıyor. Elini çek ağzından, çok ayıp, hasta olacaksın, mikrop kapacaksın gibi uyarılar. Uyarı aldıkça çocuk bunu gizli gizli yapma yoluna gidiyor. Uyarılar sanki çocuk yapma, etme, yeme şeklindeki uyarıları çocuk son iki harfini duymaz yap, et,tırnağını ye şeklinde anlar. Aslında tırnak yemek altta yatan birçok problemin belirtisidir.

Niye, başka çocuklar yemiyor da, bu çocuk yiyor, genetik yapısı mı buna müsait yoksa altta yatan bir sorun mu var, bulanım mı yaşıyor.

Tırnak Yiyen Çocuğa Ne Yapmalı?

Daha çok duygusal, içine kapanık, hassas, sorunlarını dile getirme becerisi düşük, mutsuz, gergin, kaygılı çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı daha çok görülüyor. Çocuğa tırnağını yeme demek ortada var olan sorunu kaldırmıyor öncelikle var olan sorunu kaldırmak gerek. Çocuklar en çok televizyon başında bir şey izlerken, ödev yapmaya çalışırken, ders yaparken sıkıldıklarında görebildiğimiz davranışlardır.

Tırnak yeme alışkanlığın nedenleri 

Kaygılı, mutsuz, çekingen, duygusal özelliklerinin yanında bunun birde dış etkileri vardır. Bunun bir aile ayağı birde okul ayağı vardır. Aile içi çatışmalar, sorunlar, anne babanın yanlış tutumları, ev içinde sık sık kavga olması, baskıcı, eleştirel tutumlar, hastalık gibi durumlar bütün bunların tetiklediğini söyleyebiliriz. Ya da bir kardeş doğumu, okula, kreşe, ana okuluna başlama gibi nedenlerde etkileyebilir. Tırnak yeme alışkanlığı illa küçük yaşta başlamaz büyük yaşlarda da başlayabilir. Mesela yedi sekiz yaşına geliyorsunuz o korunaklı bildiğiniz ortamdan çıkıp başka bir sosyal ortama giriyorsunuz akademik kaygılar başlıyor, çocuktan bir başarı bekleniyor. Arkadaş ilişkilerini de  ele almak gerekir dışlama var mı, yakın arkadaş edinebiliyor mu, onlar arasında kabul görülebiliyor mu, öğretmen bu çocuğun kapasitesinin farkında mı yoksa üzerinde bir şey mi bekliyor bütün bu çevresel etkileri de hesaba katmak gerek. Ayrıca çocuk aile içinde tırnak yiyen anne veya baba var ise onları rol model alarak taklit edebilir.

Tırnak yeme alışkanlığının Tedavisi

 Öncelikle altta yatan nedenleri bulmak ve tedavi etmektir. Sonra bu alışkanlık zaten kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Sağlıkla kalın……

2 Yorumlar

CEVAP VER