Çocuklarda Ateş Neden Olur?

0
715
çocuklarda ateş neden olur
çocuklarda ateş neden olur

Çocuklarda ateş neden olur? Çocuğun ateşi bir türlü düşmüyor mu? Çocuğun ateşi çıkınca ne yapmalı? Ateş düşürme yolları nelerdir? Bu soruların cevabını ele almaya çalıştım faydalı olabilirsem ne mutlu bana…

Çocuklarda yüksek ateş ailelerin en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Yüksek ateş vücut ısısının yükselmesidir. Ateşlenme genellikle mevsim değişikliklerinde karşılaşılır. Salgın gibi bir anda bütün çocuklarda ateşlenme başlar ve hastane acilleri ateşli çocuklarla dolar.

Anne ve babalar nasıl müdahale etmeleri gerektiğini bilmedikleri zaman içinden çıkılması zor bir hal alır. Ateşlenme bir hastalık değildir sadece vücudun enfeksiyonlara karşı verdiği bir reaksiyondur.

Ateş genellikle enfeksiyona bağlı ortaya çıkan bir sağlık sorunudur, aileler çocuk ateşlendiği zaman bilinçli olup doğru müdahale ederlerse ateşi kontrol altına alabilirler.

Özellikle yeni bebek sahibi olmuş anne ve babalarda panik ve ne yapacağını bilememe durumu sıkça görülür, panik ve telaş çocuğa zarar verir. Öncelikle soğuk kanlı olmak lazım. Ateşlenmede titreme olması çok normaldir üşüdüğünü düşünerek bu durumda çocuğa kalın giysiler giydirip üzerini sıkıca örterler, evin içinde neredeyse hava alacak yer bırakmazlar, aman çocuk üşütmesin…bu çocuğa yaptığınız en büyük kötülüktür çocuğun ateşini bu şekilde asla düşüremezsiniz aksine havale geçirir çocuk.

Çocuklarda Ateşlenme Belirtileri

Ateş yükselmeyle başlarken vücutta titreme ve terleye sebep olur, Diğer bazı belirtileri ise iştahsızlık, halsizlik, boğaz ağrısı, baş ve kas ağrıları ateşin belirtilerindendir.

Çocuklarda Hangi Hastalıklar Ateşe Neden Olur?

Genellikle her enfeksiyon ateş yapar, fakat en sık karşılaşılan ve ateş yapan hastalıkların başında üst solunum yolu enfeksiyonu gelir. Yazdan kışa, kıştan yaza geçişlerde çok sık görülür.

Orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, sinüzüt, vücuttaki deri döküntüleri, ishal, zatürre gibi hastalıklar da ateşe sebep olurlar.

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda ateş düşürmek için 3 ay ve 3 aydan küçük bebeğiniz varsa sizin yapmanız gereken sadece bebeğin üzerinde kalın giyisiler ve battaniye varsa üzerini açın. Bebeğin ateşi 38 derecenin üzerine çıkmışsa hemen doktora götürün. Bebekler bu aylarda çok hassas olduğu için bir doktorun müdahale etmesi daha doğru olur.

Daha büyük çocuklar için yapılması gerekenler;

  • Üzerindeki giysileri çıkartın ılık bir duş aldırın ve bu şekilde 15-20 dakika bekleyip tekrar ateşini ölçün. Eğer ateşinde düşme yoksa doktora götürün.
  • Islak bir havluyla vücuduna kompres yapın
  • Çocuğa duş aldırdıktan sonra mutlaka kurulayın.
  • Ateşi çıktığı zaman hemen ateş düşürücü şuruplar vermeyin, öncelikle ateşi doğal yollarla düşürmeye çalışın.
  • Yaptığınız hiç bir şey ateşi düşmüyorsa doktorun önerdiği ateş düşürücü şuruplardan önerildiği kadar verebilirsiniz.
  • Çocuklara ateş düşürmek için kesinlikle ASPİRİN verilmemelidir.
  • Çocuğunuzun her ateşi çıktığında doktora götürmeniz gerekmeyebilir ateşi evde kendinizde kontrollü şekilde düşürebilirsiniz.
  • Alkol, sirke ve kolonya sürmeyiniz.

Çocuğun Ateşi Hangi Noktaya Geldiğinde Doktora Gitmelisiniz?

Eğer Çocuğunuzun ateşi 40 derece ve üzerindeyse

Sürekli ağlıyor ve çok halsisse

Hiç bir şey yemek ve içmek istemiyorsa

Ne yaptıysanız uzun süre ateş hiç düşmüyorsa

İshal ve kusma ateşle birlikte görülüyorsa

Mutlaka doktorunuza başvurun. Gece de olsa acile götürün.

Vücut Isısı Kaç Derece Olmalı?

İnsan vücudunun normal ısısı 37 C dir.

Koltuk altı: 37.3 C

Ağızdan :37.5 C

Kulak ve Rektal : 38 C dir.

38 derecenin üzerindeki vücut ısısı ateş olarak değerlendirilir.

Çocuklara çok kalın giyisiler giydirilmesi, oynayıp zıplamaları, havanın sıcak olması, çocuğun çok ağlaması bazen ateş ölçümünde yanıltıcı olabilir, bunun için öncelikle bulunduğunuz ortamı havalandırın çocuğun üzerindeki kıyafetleri çıkartıp sakinleştirin, çocukta hastalık olmadığı halde bu gibi durumlar çocukta ateş gibi görülebilir. Aradan zaman geçince tekrar ateşini ölçerek kontrol edin.

Aileler evde yapılması gerekenleri bilirlerse telaş içinde çocukları acile götürmek yerine evde kontrollü şekilde ateşi düşürebilirsiniz. 24 ile 48 saat arasında düşemeyen ateşlerde doktora başvurunuz.

Acil şifalar dileriz.

YORUM YOK

CEVAP VER