Çocuklarda Ağız Ve Diş Bakımının Önemi

0
788
çocuklarda ağız ve diş bakımının önemi
çocuklarda ağız ve diş bakımının önemi

Çocuklarda ağız ve diş bakımının önemi, ağız ve diş bakım ve öneminin daha küçük yaşlarda dikkate alınmaması ne gibi ileride problemlere neden olur.

Atalarımızın güzel bir sözü vardır. Demir tavında dövülür. Soğumuş demire şekil veremezsin bu dişlerimiz için de geçerli. Süt dişleri, kalıcı ve daimi dişer çıkana kadar ağızda kalarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirir, ağızdaki estetiği sağlar, daimi ve kalıcı dişler çıkana kadar rehberlik yaparlar.

Genellikle 6 yaşında başlayıp 12 yaşına kadar değişik zamanlarda süt dişlerinin yerini artık kalıcı ve daimi dişler alır, süt dişler bir nevi kiracı gibi ev sahibi gelince giderler.

Süt dişlerinin zamanı gelmeden çekim yapılması ağız yapısının bozulmasına ve dişlerin eğri çıkmasına sebep olur ve çene yapısı bozulur. 6 yaşında daimi ve kalıcı 1. büyük azı dişleri diş dizisinin en sonunda çıkar biz bunu fark edemeyiz ve süt dişleri ile karıştırırız. Diş çürüdüğü zaman süt dişi nasıl olsa dökülecek diye önemsemeyip tedavisi yapılmaz ve çok küçük yaşta kalıcı ve daimi dişimiz bizi terk eder buda büyük bir kayıptır. Bu tür olayların önüne geçmek için mutlaka çocuğunuzu 6 ayda bir diş hekimine muayene ettirmeniz gerekir.

Çocuklarda Çürük Dişler Ve Tedavisi 

Çürük dişler tedavi edilmediği sürece vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başlar, kana geçen mikroplar mide, kalp ve diğer organlarda hastalık çıkartmaya başlar.

Çocuk bir çok büyük yaştaki insanlarda olduğu gibi diş hekiminden korkabilir, bunu çocuğunuza onu korkutmadan güzel bir dille anlatarak çocuğu psikolojik olarak tedaviye hazırlayarak doktora götürmelisiniz.

Çocuğunuza yalan söylemeyin (dişin çekilmeyecek, iğne yapılmayacak gibi) bu tip yalanlar çocuğun hem size hem de hekime olan güvenini sarsar, çocuğun tedavisini engeller.

Çocuğu Diş Hekimine Götürmek

Anne, baba yada başka bir yakını ile birlikte muayeneye girince çocuk daha uyumsuz olup sorun çıkartabiliyor, bunun için yapabiliyorsanız hekimle birlikte baş başa kalıp hekimin onu ikna etmesini bekleyin. İçeriye girmek için ısrarcı olmayın.

Çocuk diş hekimine giderken mutlaka karnının tok ve dişlerinin fırçalanmış olmasına dikkat edin.

Sürekli kullandığı bir ilaç yada bir hastalığı varsa mutlaka hekime söylenmelidir. Çocuğun tedaviyi kabul edip korkusunu yenmek için ilk olarak en basit ve kolay tedavi edilebilecek dişten başlanmalıdır. Çocuğun ilk tedavisi çok önemlidir.

 

YORUM YOK

CEVAP VER