Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

0
1011
cinsel yolla bulaşan hastalıklar
cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar insanlık tarihi kadar eskidir. Toplumların şehirleşmesi ve bunun sonucu olarak cinsel birleşmelerin kolaylaşmasıyla cinsel yolla bulaşan hastalıklar tehlikeli boyutlara ulaştı. Bu hastalıklar günümüzde hala iyi tanınmaması veya tanınsa bile insanların utandıklarından bu hastalıklardan söz etmemeleri, tedavi olmamaları  hastalıkların daha çok yayılmasına sebep olmaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar en çok bilineni ve görüleni frengi, Belsoğukluğu ve AİDS’tir.

Frengi Nedir?

Frengi cinsel yolla kadından erkeğe, erkekten kadına geçen bulaşıcı bir hastalıktır. Frengi çok eski bir hastalıktır. Antibiyotik ten önce çok can almış bir hastalıktır.

Frengi Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Frenginin mikrobu bir bakteridir. Sadece cinsel yolla bulaşır. Frengi tedavi edilmezse birbirinden gizli dönemlerle ayrılan üç devre gösterir.

Birinci devre frengi,

Bu dönem,  vakaların yüzde 95″inde cinsel organlarda görülen “şankr” dönemidir. Sert bir zemin üzerinde ağrısız, sınırlı, tek, yüzeysel bir lezyon vardır. Erkekte şankr penisin derisinde veya sünnetsizlerde sünnet derisi üzerinde oluşabilir. Kadında ise vulvada veya nadir olarak dölyolunda olur. Dölyatağı boynunda daha sık görülür , ama fark edilmeyebilir.

İkinci Devre Frengi

Hastalığın 2. Ayından 3. Veya 4. Yılına kadar sürer.

Hasta için daha az rahatsız edici, ancak çok bulaşıcı olduğu için oldukça çok tehlikeli bir dönemdir. Deri döküntüleri, deride kaşıntısız kızarıklar Olur, bunlar daha sonra cilde yayılır. El ayası, ayak tabanı ve anal bölge koyu kırmızı bir hal alır.

Üçüncü Devre Frengi

10 ila 25 yıl sonra, tedavi edilmeyen hastalarda bu döneme özgü karateristik lezyonlar ve belirtiler ortaya çıkabilir. Vücudun kılcal damarlarının harap olduğu yerlerde gom denilen tahribat ve şişlikler oluşur. Kronik menenjit, abdest ve idrar yapmada bozukluk ve bunları yaparken şiddetli ağrılar ortaya çıkar ve bazen de genel felç, genelsel işlevlerde bozulma görülür.

Frengili Kişiler Cinsel İlişkiye Girebilirmi?

Frengili kişiler cinsel ilişkiye girmemelidir. Cinsel ilişkiye girecekleri zaman tek kullanımlık prezervatifler kullanmalılardır. Fakat bu frengili hastalarda yüzde yüz koruma sağlamaz. Çünkü sadece yaranın temasıyla bulaşma sağlamaz. Kan yolu ile de bulaşabilir. Bu nedenle frengili hastalar cinsel ilişkiye girmemeleri daha doğru olur.

Frengi Nasıl Tedavi Edilir?

Frengi tanısı kolay olan bir hastalık, tanısı konulduktan sonra tadaviside kolaydır. Tedavideki başarı yüzde yüze yakındır. Ama tanı konulmazsa, hasta ilk dönemde müracat etmez ise tüm vücuda yayılabilir ve geri dönüşümü zor olan  bir çok hasara yol açabilir. Hatta ölümle bile sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Kişi frengi mikrobunu aldıktan 20 ile 25 gün sonra üroloğa müracat etmesi durumunda  tedavisi çok kolay olur. Kola veya kalçaya yapılan tek doz penisilin yeterli olur.

Eğer hasta bu aşamayı geçmişse döküntüler başlamış, eklem ağrıları baş göstermişse, kilo kaybı varsa, baş ağrıları artmışsa yine tedavi kolaydır. Sadece  penisilin dozu artırılır. Tedavide başarı yüzde yüzdür. Burada önemli olan hastanın ürolağa müracatıdır. Müracat edildikten sonra tedavisi çok kolay bir hastalıktır.

Frengiden Korunma Yolları Nelerdir?

Frengiden korunma yollarının başında ilk önce çok eşlilikten uzak durun. Şüpheli kişilerle yakın temas kurmamaya dikkat edin.  İlişkiye girdiğinz zaman mutlaka prezervatif kulanın birde hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmayın. Bunlar frengiden korunmak için alınacak önlemler arasındadır.

Frengi Hastalığı İçin Bitkisel Kürler

Frengi hastalığı için bitkisel kürümüzün birinci  için malzeme saparna ve su

Hazırlanışı; 4 bardak suya 50 gram saparna konur ve 20 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 3 defa birer çorba kaşığı içilir.

İkinci kürümüz için malzemeler, günlük, kuru üzüm, 3 adet meşe meyvesi

Hazırlanışı; 3 adet meşe meyvesi havanda dövülür. Bir kahve kaşığı alınıp, yarım çay kaşığı dövülmüş günlük ve bir çorba kaşığı kuru üzümle karıştırılır. Ezilerek macun haline getirilir,  bir kerede yenir. 1hafta devam edilir.

Üçüncü kürümüz için malzemeler, nar kabuğu, mazı, su

Hazırlanışı; bir avuç kuru nar kabuğu ile bir avuç kurutulmuş mazı karıştırılır. Havanda toz haline gelinceye kadar dövülür. Sabah akşam birer çorba kaşığı yenir. Üstüne yarım su bardağı su içilir.

Dördüncü kürümüz için malzemeler, tarçın, karanfil, havlıcan, sinameki, mahmude, peynir suyu

Hazırlanışı; bir çorba kaşığı dövülmüş tarçın, yarım kahva kaşığı toz karanfil, yarım kahve kaşığı dövülmüş havlıcan, 3 çorbakaşığı sinameki ve 1 çorba kaşığı mahmuse karıştırılır. Havanda iyice dövülür. Her gün aç karna 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı peynir suyu içilir.

Bel soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir zührevi bir hastalıktır. Bel soğukluğu tedavi edilmediği takdirde hem kadında hem erkekte kısırlığa dahi neden olabilecek bir cinsel hastalıktır.

Bel soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğun temel belirtisi sarı renkli akıntı diyebiliriz. Erkeklerde ve kadınlarda farklı bir şekil de karşınıza çıkmaktadır.

Erkeklerde şüpheli bir ilişkiden sonra yaklaşık bir hafta sonra meniden sarı renkli bir akıntının gelmesi ilk belirti olabilir. Akıntının yanında idrarda yanma hissi, sık sık idrara çıkma hali görülür.

Kadınlar taşıyıcı olduğu için bel soğukluğu sessiz ilerler, yine onlarda da sarı ve yeşil renkli kötü kokulu akıntı görülür. Adet düzensizliği, ara kanamalar, sık sık idrara çıkma, idrarda yanma hissi gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bel soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bel soğukluğu kadın veya erkekte teşhisi konduğu zaman tedavisi kolaydır. Kuluçka döneminde damardan yada kalçadan bir dozluk iğne  veya ağızdan verilen penisilin ile bir haftalık kullanımla tedavi kolay bir şekil de yapılır. Tedaviye başlandığı zaman hem erkek hem kadın eşler aynı anda  tedavi olmalıdır.

Bel Soğukluğundan Korunma Yolları Nelerdir?

Öncelikle patneriniz para karşılığı yatan kişiler olmamalıdır. Çok eşlilikten uzak durun. Cinsel ilişkiye gireceğiniz zaman mutlaka perezervatif kullanın. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece bu hastalıktan korunmuş olursunuz.

Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Tür Sorunlara Yol Açar?

Teşhisi ve tedavisi çok kolay bir hastalıktır. Fakat tedavi edilmez ise hem kadın hem erkekte ciddi sorunlara yol açar. Tedavi edilmez ise erkekte sürekli akıntılı idrar olur bu zamanla idrar yolarında daralmaya neden olur. Dolayısıyla idrarını yaparken zorlanma, ıkınma tam anlamıyla idrarını boşaltamama gibi durumlarla karşı karşıya kalır.

Kadında ne gib sorunlar olur eğer tedavi edilmez ise cinsel ilişki sırasında ağrı, Her iki adet dönemi arasında şiddetli kanama, eğer hastalık tüplere kadar ilerlemişse kısırlık ve dış gebelik gibi ciddi problemler görülebiliyor.

Bel Soğukluğu İçin Bitkisel Kürler

750 gram bal ve 450 gram turp tohumu karıştırılarak yenir.

1 gram kahve ile 12 gram hıyar çekirdeği aç karına içilir.

Mersin ağacı yaprakları kaynatılır elde edilen sudan her gün bir çorba kaşığı içilir.

Bir miktar havuç tohumu her gün düzenli yenirse bel soğukluğuna şifa olur.

Kavunda bu hastalığa iyi gelir.

 Hiv Enfeksiyonu (AİDS) Nedir?

Hiv adındaki mikrobun neden olduğu kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır.

AİDS Belirtileri Nelerdir?

Hiv virüsünün bulaşmasından sonra hastalığın seyri çok çeşitli şekillerde olabilir. Bazı durumlarda hastalık hiç belirti vermeyebilir. Taşıdıkları virüsü başka insanlara bulaştırabilirler. Buna karşılık virüs alındıktan sonra, nedeni açıklanamayan ateşli veya ateşsiz bir yorgunluk hali, bazen virüslü bir menenjit oluşabilir.

Hiv virüsü bulaştıktan sonra grib tarzında bir enfeksiyon, yüksek derecede ateş, lenf bezlerinde büyüme, bulantı, ishal, kusma, gece terlemeleri, halsizlik, kilo kaybı, pamukçuk, baş ağrısı, şüpheli bir temas sonrasında hiv testi olmalısınız.

AİDS in Tedavisi Varmı?

Hastalığın bilinen tedavisi yoktur. Yanı yapılacak tek şey korunmaktır. Bunun kuralları da cinsel yolla bulaşan hastalıklar için geçerli kuralların aynısıdır. Özenli sağlık bakımı, uygun eş seçmek, prezervatif kullanmak veya cinsel ilişkiye girmemek.

AİDS in şu an için tedavisi söz konusu değil. Fakat çok eski yıllara göre tedavi hafiflemiş durumdadır. Önceden yirmi çeşit ilaç kullanılırken şu an tek bir ilaçla tedavi olunmakta her geçen gün farklı farklı hiv tedavisi için ilaçlar çıkmakta ve son derece sevindici olmaktadır. Fakat şu an virüsü sıfırlayacak kandan atacak ilaç yok ama yakın gelecekte olacağını düşünebiliriz.

AİDS Kolay Bulaşırmı?

Çok kolay bulaşan bir hastalık değildir. Öpüşmeyle, el sıkışmayla bulaşmaz, Sadece kan yoluyla, kuaförlerde, berberlerde kişisel eşyaların ortak kullanımıyla, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmamak gibi durumlarda bulaşması söz konusudur.

AİDS in Cinsel Yolla Bulaşması

Bugün dünyada ki AİDS hastalarının büyük çoğunluğu, yıl boyu pek çok değişik insanla cinsel ilişkiye girme alışkanlığı olan homoseksüel erkekler oluşturmaktadır. Bazı cinsel ilişki şekilleri, özellikle de sodomi bu virüsün bir kişiden diğerine geçmesine yol açar. Ancak hastalığın çok yaygın olduğu Orta Afrika ülkelerinde ve özellikle Uganda ile Zaire” de erkekler kadar kadınlar da bu hastalığa yakalanmış durumdadır. Buna göre, cinsel alışkanlıkların coğrafi ve sosyoloji faktörlerinde etkisi olduğunu kabul etmek gerekir.

AİDS Hastalığı İlk Defa Nerede Çıktı?

AİDS hastalığı ilkin Orta Afrika ülkelerinde, 1970’li yıllara doğru, bir maymun virüsünün geçirdiği mutasyon sonucu oluştuğu sanılmaktadır.

YORUM YOK

CEVAP VER