Cilt Tipleri Ve Özellikleri

0
968
cilt tipleri ve özellikleri
cilt tipleri ve özellikleri

Mükemmel bir cilde sahip olmak imkansız gözükebilir ama, iyi bir cilt ulaşılmaz değildir. Sadece yapmanız gereken biraz emek ve bilgi ile cildiniz bakımlı ve güzel gözükebilir. Bu konu ile ilgili, cilt tipleri ve özelliklerini ele almaya çalıştım. Umarım yararlı bir yazı olur. Cilt duyarlılığı üzerinde milyonlarca dolarlık bir endüstrinin yükselmesi bu konunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Cildimiz bizi dış etkenlere karşı koruyan kalkandır. Ayrıca dışarıdan insanların size verdikleri tepkilerde etkisi büyüktür. Cildimizin durumuna bağlı olarak sağlığınız ve cinsel çekiciliğiniz hakkında ani yargılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

4 kilogram ağırlığıyla cilt, bedenin en geniş organıdır ve 2 metrekarelik bir yüzeyi kaplar, üç katmandan oluşur. Cildimiz bizimle birlikte büyür ve kendini onarır. Yumuşak, pürüzsüz ve çizgisiz bir cilt çok eski yıllardan beri güzelliğin işareti olmuştur. Bedenimizin hiçbir bölümüne cildimiz kadar önem göstermeyiz. Onu kremlerle besler, makyajla düzeltir üzerinde oluşan her değişimi fark ederiz.

Cilt Tipleri Ve Özellikleri

Cilt tipi dendiğinde iki özellik anlaşılır. Cildinizin ne kadar sebum ürettiği ve bu sebumun en çok nerede üretildiği. Ancak cildimiz sürekli değişir bir gün yağlı ertesi günü kurudur. Cilt sürekli inip çıkan hormonlar ve kötü beslenme ile etkilerin altında kalır. Bunlar cildin yağlanmasına ve lekelenmesine yol açar. Erken yaşlanmaya da yol açan güneş ışınları, rüzgar gibi faktörlerinde sürekli saldırısı altındadır. Stres ve mevsim değişiklikleri de olumsuz etkiler. Cansız, donuk ve pul pul görünmesine neden olur. Cildimizin bu düşmanları ile iyi savaşmak için cildimize özen göstermeliyiz. İlk iş cilt tipinizi belirlemek gerekir. Cilt tipleri, Kuru ciltler, yağlı ciltler, karma ciltler ve  Hassas ciltler olmak üzere dört grupta toplanır.

Kuru Ciltler

Yapacağınız ilk iş ona düzenli su sağlayın. Günde en az sekiz bardak su için ve su bazlı kremler kullanın. Klima ve rüzgara maruz kalan kuru ciltler için en az iki kez nemlendirici uygulamalı ve ara sıra yoğun gece onarıcı kullanılmalıdır. Kuru cilt, az bir miktarda koruyucu yağ ürettiği için nemi iyi muhafaza edemez.

Su kaybetmiş cilt ise farklıdır. Yanak bölgesinde ince çizgiler ve yağlı bölgelerin varlığıyla kendini gösterir. Durumu kötüleştiren güneş ışınlarından, aşırı yağlama, alkol ve parfüm içeren ürünlerden uzak durun.

Silikon ve kolajen gibi nem kaybını engelleyecek maddeler içeren ürünler, koruyucu gündüz nemlendiricileri, besleyici ve nemlendirici maskeler, E vitamini, avakado yağı gibi ürünleri dost edinin.

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltlerin bazı avantajları vardır. Cildin üst tabakası olan epidermi cildi dış etkenlerden koruyarak cildin yaşlanmasını geciktirir. Ancak fazla sebumun bazı zararları da vardır. Cildin aşırı yağlanmasına sebep olur ki, o da sivilce ve geniş gözenekli bir cilt demek. Yağlı cilde sahip kişiler ciltlerini sürekli yıkamaya meyillidir. Oysa bu sık yıkamak cildin yağ bezelerinin aktifliğini artırmasına ve yağ üretimini çoğaltmaktan başka bir işe yaramaz.

Yüksek alkol içeren sert soyucular, parlak ve ince fondötenler, sert alkol bazlı tonikler, yağ bazlı nemlendiricilerden uzak durun ve son olarak yüzünüze fazla dokunmayın.

Yağsız fondötenler ve nemlendiriciler, çay ağacı ve greyfurt gibi anti bakteriyel bitki yağları gibi yağları, yağlı krem ve losyonlar yerine temizleme yağları dost edinin.

Karma Ciltler

Aslında bütün ciltler karma cilttir. Bu tür ciltler dolgun aynı oranda renklidir, ancak T-bölgesi dediğimiz burun çene ve alın biraz daha yağlıdır. Pek çoğumuzun çene, burun ve alın bölgemizde aşırı yağlanma ve geniş gözenekler bulunur. Gözlerimizin altı ve yanaklarımız normal yada kurudur. Karma ciltlerin bakımını iki ayrı bölge için ayrı ayrı uygulamalıyız. Yağlı bölgenin yağ emici bakıma , normal ve kuru bölgeninde nemlendirici bakıma gereksinimi vardır.

T bölgesi için sert ürünler, peeling maskeleri, geceleri makyajla uyumak ve alkol bazlı toniklerden uzak durun.

Bakım için besleyici maskeler, uykudan maksimum fayda sağlamak için gece kremleri ve güneş ışınlarından koruyucu nemlendiricileri dost edinin.

Hassas Ciltler

Hassas ciltler bir cilt tipi olmaktan çok cilt sorunu olmasına rağmen, bazı ciltlerin yağlı, kuru veya karma olduklarına bakılmaksızın diğerlerine göre daha kolay tahriş olduğu, kızardığı ve yer yer pullandığı da bir gerçektir.

Alkol içeren ürünler, deterjanlar, parfümler, ve bazı bitki özlerinden uzak durun. Mümkün olduğu kadar güneşe çıkmayın ve kendinizi yüksek faktörlü güneş kremleriyle koruyun.

Hipoalerjenik veya kaolin, alman papatyası veya aloe vera gibi yatıştırıcıları içeren ürünleri dost edinin.

Cilt Tipi Belirleme Testi

Cilt tipinizi bilirseniz doğru temizleyici, arındırıcı ve nemlendiriciyi seçebilirsiniz.

1- Yüzümü yıkadıktan sonra şöyle hissediyorum.

a- O kadar gerilmiş ki gülümsemekten bile acıyor

b- Temiz, ama 20 dakika sonra parlamaya başlıyor.

c- Gayet iyi

d- 20 dakika sonra, sadece T-bölgesi birazcık parlıyor.

2- Gece kremi kullanmadığım zaman cildim şöyle görünüyor.

a- Pütürlü ve pul pul

b- Oldukça yağlı

c- Bir gece öncekinin aynı

d- Sadece T-bölgesi birazcık parlıyor

3- T-bölgemdeki gözenekler.

a- Aynaya baktığım zaman bile gözle görülmesi zor

b- Aynaya 30 cm uzaktan baktığımda net bir şekilde görülebilir

c- Çok yakından veya büyüteçli bir aynayla ancak görülebilir.

d- Normal bir aynada da görülebilir.

Eğer;

“a” larınız  çoğunlukta ise= kuru cilt

“b” leriniz çoğunlukta ise= yağlı cilt

“c” leriniz çoğunlukta ise= normal cilt

“d” leriniz çoğunlukta ise= karma cilt

Kendinize ve cildinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar iyi görünürsünüz. Her ne kadar genetik oluşumunuzu değiştiremezseniz de cilt tipinize göre cildinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Cilt tipiniz ne olursa olsun, eğer genç görünümlü bir cildiniz olsun istiyorsanız aklınızdan çıkarmamanız gereken üç temel unsur vardır. Cilt tipinizle ilgili herhangi bir sorunla uğraşmadan önce düzenli olarak temizlenmeli, uygun bir şekilde nemlendirmeli ve zararlı maddelerden korumalısınız.

 

YORUM YOK

CEVAP VER