Buz Gibi Limonata

0
694
Buz Gibi Limonata
Buz Gibi Limonata

Bu gün orucun onbirinci günü ve ben çok susadım. Aklıma birden buz gibi limonata yapmak geldi. Aklıma geldi gelmesinede acaba yapabilirmiyim, yoksa bir sürü bulaşık çıkarıp ortalığı elliatımı yaparım diye düşündüm ve sonra vazgeçtim nasıl olsa bakkal yakın birazdan gider bakkal Bilal amcadan alırım dedim. Ve çok geçmeden  ilham perilerim bana  hazırı boşver kalk, doğal mis gibi limonatanı kendin yap dedi. Hazır içime ilham perilerim gelmişken doğru mutfağa gittim, dolabı açtım baktım limon var, iyi tamam dedim başladım yavaş yavaş tarife bakarak yapmaya, sonra kendi kendime olmasada sorun yok en azından denemiş olurum dedim. Dediğim gibi ortalığı biraz karıştırdım ama olsun  mis gibi burcu burcu limon kokan bir sürahi limonatam oldu. Şuan tadını bilmiyorum ama görüntü süper..

Limondan konu açılmışken şu nada değinmeden geçemiyeceğim limon gerçekten sebzeye, yemeğe, tatlıya, tuzluya her şeye yakışan, daha yemeden ağzımızı sulandıran yaratıcının mucize bir meyvesidir. Bazı kişiler limonun meyve olduğunu bazıları ise sebze olduğunu söyler. Bana göre limon ağaçta yetiştiğine göre bir meyvedir.

Buz Gibi Limonata

Evde limonata yapımı sanıldığı kadar zor değilmiş.

Gerekli malzemeler

1 adet limon

1 adet portakal

1su bardağı toz şeker

2 litre su

Yapılışı

Limonumuzu ve portakalımızı önce güzelce yıkıyoruz. Daha sonra limon ve portakalı soymadan dilimlere ayırıyoruz. Dilimlere ayırdığımız limon, portakalı ve bir bardak toz şekeri mikserin içerisine koyup çalıştırıyoruz. İyice parçalanıp püre haline gelen malzemeyi ince, sık telli süzgeçten veya tülbentten geçiriyoruz.

Daha sonra içerisine 2 litre su ekleyip soğuması için buzdolabına koyuyoruz. İsterseniz portakal koymadan da yapabilirsiniz. Portakal sadece renk vermek için kullanıldığını düşünüyorum. Ben sadece limondan da yaptım rengi baya açık oldu.

Ayrıca bir kaç gün ilaç kullanmama rağmen geçmeyen boğaz ağrımada çok iyi geldi.

Uykusu ağır olanlara limonata içmelerini tavsiye ederim. Çünkü Limonun kabuğu kanı temizleyip incettiği için uykunuz daha hafif olacaktır. Unutmayın limonun şifasının çoğu kabuğundadır. Limonatayı faydalı diye de aşırı tüketmek doğru değildir. herşeyin fazlası zarardır.

Afiyet olsun.

YORUM YOK

CEVAP VER