Avakado’nun Faydaları Nelerdir?

0
1056
avakadonun faydaları nelerdir
avakadonun faydaları nelerdir

Avakadonun faydaları nelerdir? anlatmaya geçmeden önce  nasıl tüketileceği tam olarak bilmemiz gerekir. Yapısında protein ve yağ bulunduran tek meyve avakado dur

 Avakado’nun Faydaları Nelerdir?

Yaşlanmayı geciktirmek istiyorsanız avakado derim. Özelikle sonbaharın gelmesiyle ciltte kurumalar, saç dökülmeleri kendini göstermeye başlar. Benim bu durumlarda ilk aklıma gelen avakado oluyor. İnanılmaz faydası var. Rabb’im her meyveyi mevsimine göre yaratmış. Hiçbir şey sebepsiz yaratılmamıştır. Biraz aklımızı kullanarak bu nimetlerden yararlanmasını bilmeliyiz. Canım bir elma istedi gibi yenecek bir meyve değil, tadı biraz daha ağır bir meyve ama ben çok sevdiğim için elma gibi tüketiyorum. Avakado İçerisinde iyi yağ asitleri olduğu için kalp hastaları için mükemmel bir yiyecek. Antioksidan özelliğinden dolayı kansere karşı koruyuculuğu var. Adeta hücrelerimizi yıkıyor temizliyor. Diğer meyvelerden üç kat daha kaloriye sahip çok iyi C ve E vitamini kaynağı, antioksidan yönünden havuç ve domatesi sollayan bu meyve yaşlanmayı geciktirmede son derece başarılı. Doygunluk verdiği için zayıflamaya da yardımcı.

Avakado Nasıl Yenir?

Olgunlaşmış avakadonun dış kabuklarını soyup içindeki ceviz büyüklüğündeki çekirdeği çıkarıyoruz, sakın çekirdeği atmayın sonra işimize yarayacak. Çatal yardımıyla krem kıvamında gelene kadar eziyoruz içine sarımsak, limon, tuz ekleyip çok harika bir lezzet elde ediyoruz. Yazarken bile ağzım sulandı inanılmaz bir tat. Bahçemizde çok büyük avakado ağacımız var dalları pencereden içeri girmeye başladı. Kıyamıyorum kesmeye yaprağı ayrı meyvesi ayrı bir şifa.

avakado nasıl yenir
avakado nasıl yenir

Avakadonun Güzellik Sırları

Avakadonun güzelliğe katkısı oldukça fazladır. Eski çağlarda maya kültüründeki bayanlar avakadoyu güzelliklerinin bir parçası olarak kullanmışlar. Bizde vücudumuzu hem içten hemde dıştan beslenmesi için onları örnek alabilir vücudumuzu şımarta biliriz.

Avakado Saç Maskesi

Bu maske için 1 yumurta sarısı, yarım çay kaşığı zeytin yağını ezilmiş avakadoyla karıştırın 25 dakika bu karışımda bekletin daha sonra yıkayın.

Şiş Gözlere Avakado

Her iki gözün altına avakado dilimleri yerleştirin 25 dakika bekletin. Sonuç harika….

Avakado Yüz Maskesi

Ezilmiş püre haline getirilmiş avakadoyu temiz yüze eşit olarak uygulayın 10-15 dakika beklettikten sonra önce ılık su ile daha sonra soğuk su ile durulayın.

avakado maskesi
avakado maskesi

Avakado İle Cildi Nemlendirme

Cildnizi nemlendirmek için avakadonun kabuklarını kullanabilirsiniz. Kabuğu bir çok yağ içerdiği için çöpe atmadan önce değerlendirebilirsiniz.

Avakado İle Yatıştırıcı El Peeling

Bu yatıştırıcı peeling çok çalışan ellerinizden ölü ve sert dokuları giderir ve yumuşatır.

Avakado İle Ayak Bakımı

Ezilmiş avakado ile ayaklarınızı şımartın. İki ayağınıza masaj yapın 15 dakika bekletin ve yıkayın.

Kendi kendimize yapabileceğimiz cildimizi temizleyecek ve ölü hücrelerden arındırabileceğimiz bir yöntem daha yazıyım.

avakado çekirdeği
avakado çekirdeği

Yapacağımız ilk iş keskin bir bıçakla avakadoyu ortadan keselim, içindeki çekirdeği bir kaşık yardımıyla çıkartalım ardından su ile çekirdeği yıkayalım suyun soğuk olmamasına dikkat edin. Daha sonra 3-5 gün kuruması için bırakıyoruz. Kuruduktan sonra çekirdeği dörde bölüyoruz ne kadar küçük parçalara bölersek harmanlaması daha kolay olur. Ardından blendra koyup birkaç saniye parçalayın çok ince olmasına gerek yok. Daha sonra makyaj temizleyicinin içine koyup iyice karıştırıyoruz. Makyaj temizleyicinin içine koymamızda ki amaç hem makyajımızı temizliyor hemde ölü hücrelerimizden cildimizi arındırıyoruz. Cildimize sürerek hafif hafif ovalayarak peeling yapıyoruz. Daha sonra ılık su ile duruluyoruz.

Avakado Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Çekirdeğini kullandık, kendini kullandık sıra yaprağında. Böbreğiniz de taş mı var, işte çaresi avakado yaprağını su ile kaynatıp, belli bir zaman kür halinde suyunu için taşları eritip çok kolay düşürmeye yardımcı olacaktır.

avakado yaprağının faydaları
avakado yaprağının faydaları

Avakadonun güzellik ve sağlık sırlarını uygulayın bu muhteşem sonuçların keyfini çıkartın.

YORUM YOK

CEVAP VER