Astım (Nefes Darlığı) Nedir?

0
556
Astım nedir?
Astım nedir?

Astım diğer bir adı nefes darlığı olan astım nedir? Nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Astım nefes alma sırasında solunum yollarında meydana gelen tıkanma,hava yollarında daralma ve buna bağlı olarak hava akımının gidiş ve gelişini zorlayan bir hastalıktır. Hava yollarında mikrobik olmayan devamlı bir iltihaplanma söz konusudur.

Astım Nedir?

Hırıltı, nefes darlığı astımın en önemli belirtilerindendir. Öksürük astımın en önemli özelliği olup kuru ve inatçı bir özellik gösterir. Öksürük gece sabaha karşı yatar durumda fazladır. Gülmek, ağlamak bile şiddetli öksürüğe neden olabilir.

Şiddetli öksürükte karın ve gögüs kaslarında ağrı olabilir hatta kaburgalarda çatlama ve kırıkta görülebilir. Öksürük sırasında bayılan hastalarda vardır. Öksürük sırasında yapışkan balgamda gelir. Astım nöbetinde çocuklar balgam çıkarmakta zorlandıkları için kusarak balgamı çıkarırlar. Tüm mevsim geçişlerinde artış görülebilir.

Astım Nöbeti Sırasında Ne Yapmalıyız?

Astım nedir?
Astım nedir?

Astım nöbeti sırasında dik oturmalı ve karnı biraz dışarı çıkararak dudaklar sivritmeli ve düzenli soluk alınmalıdır. Çok soğuk havalarda dışarıya mümkün olduğunca çıkmamalıyız. Eğer çıkmak mecburi ise ağız ve burun atkı ile kapatılmalı düzenli soluk almaya özen gösterilmelidir.

Astıma İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre günde alınan 1000 mg. Çok vitamini astım krizlerini, göğüs hırlanmasını, burun tıkanıklığını, göz sulanmasını ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur. İçinde bol miktarda C vitamini bulunan domates i çok tüketmek gerek. Astım için oldukça faydalıdır.

Ayrıca kafein içeren herşey astımdan kurtulmaya yardımcı olur. Kahve, çay, çikolata gibi. İçinde bulunan kimyasallar bronşları açar. Yalnız kafeinin bazı zararlı yönlerini unutmamak gerekir. Kafein uykusuzluk ve sinir yapar.

Astıma iyi gelen bir başka bitki ise meyan köküdür. Meyan kökü  boğazı yumuşattığı için boğaz ağrısı, öksürük ve astım nöbetlerinde çok faydalıdır. Meyan kökü günde 3 fincandan fazla içmemek gerekir.

Uzun yıllar boyunca Avustralyalılar ısırganı en iyi astım ilacı gözü ile bakmışlardır. Aynı şekilde Amerikalılarda astım ve saman nezlesine karşı ısırganı kullanmışlardır.

Astım Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Astım nedir?

Astım hastalığı iki şekilde tedavi edilir. Birincisi çevresel kontrol, ikincisi ilaç tedavisi. İlaç tedavisinden önce mutlaka çevresel kontrol yapılmalıdır. Yani hava kirliliği, sigara dumanı, boya türleri, parfüm, nemli hava etkenlerden özellikle uzak durmak gereklidir. Isınmak için soba yakılan evlerde mümkünse başka ısınma araçları tercih edilmelidir.

İlaç tedavisi ağız yoluyla kullanılan fıs fıs spreyler rahatlamalarına yardımcı olacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER