Ashab-ı Kehf (Yedi Uyuyanlar) Nerede?

3
1754
ashab-ı kefh
ashab-ı kefh

Ashab-ı Kehf yani yedi uyurların bulunduğu mağaranın yaşadığı şehrin nerede olduğu ile ilgili değişik rivayetler var. Ashab-ı kehf nerede? İslam alimlerin ortak görüşü, Ashab-ı Kehf’in yaşadığı şehrin Mersin olduğu ve mağaranın bulunduğu yerinde Dedeler köyünde olduğu bilinmektedir.

Yedi Uyuyanlar İsimleri

Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayuş ve Köpeklerinin ismi Kıtmir dir.

Kuran-ı Kerimde Kehf süresinde adı geçen Ashab-ı Kehf (mağara arkadaşları) yani halk arasında bilinen adıyla yedi uyurların, yedi uyuyan gencin hikayesi. Gerçekten çok önemli dinlenmesi gereken bir hikaye.

Ashab-ı Kehf Hikayesi

Bu hikayeyi sizinle paylaşayım, inşallah gönlünüze, kalbinize kazınsın efendim.

Roma imparatoru diocletianus topraklarında Hıristiyanlık inancının olmasından son derece rahatsız. Benim putlarıma inanacaksınız, benim putlarıma tapacaksınız, onlara adaklar adayacaksınız diye halkı inanılmaz derecede zorluyor. Yapılan bu zulüm ve işkencelere rağmen halk tek tanrılı inanca yani Allah’a inanmaya devam ediyor. Hatta diocletianus yanında bulunan altı genç bile çok tanrıları bırakmış, tek tanrıya yani Allah’a inanmaya başlamış. Bunu öğrenen imparator diocletianus hemen gençleri yanına getirtiyor. Ya benim tanrılarıma inanacaksınız onların önünde eğilecek siniz yada sizi öldürteceğim zindanlara atacağım süründüreceğim diyor.

Ve gençlerin söylediği cevap çok manidardır. Biz sadece Hz. Nuh‘un, Hz. İbrahim‘in, Hz. Musa’nın ve Hz. İsa’nın İnandığı Allah’a İnanırız. Başka hiçbir şey tanımayız. diocletianus buna çok öfkelendi. Atın bu gençleri zindana süründürün öldürün dedi. Asıl hikaye bundan sonra başlıyor.

Zindan

Zindana düşen gençler bir şekilde yolunu bulup, zindandan kurtulmayı başarırlar. Yorgun ve bitap bir şekilde kaçacak saklanacak bir yer ararken bir çobana rastlarlar. Çoban nereye gidersiniz gençler diye sorar. Altı gençte imparatorun zulmüne uğradıklarını o zulümden kaçtıklarını o şehirden uzaklaştıklarını anlatırlar. Bu durumdan çok etkilenir çoban, onlara suyundan ikram eder, azığını paylaşır. Ve der ki; Siz bana bu dini anlatın tek tanrılığı anlatın, bende bildiğim güvendiğim bir mağara var, sizi oraya götüreyim orada saklanın. Gençler çobanın teklifini kabul ederler.

Mağara

Çıkarlar mağaraya doğru yola, önde çoban onun arkasında altı tane genç ve en sonunda da onları takip eden çoban köpeği kıtmir, Gençler mağaraya varmıştır ama inanılmaz derecede yorgunlar sonra uykuya dalarlar. Biraz uyuyalım dinlenelim kendimize gelelim derler. Allah’ın lütfu, ve keremiyle Allah’ın izniyle tam 309 sene uyuya kalırlar. (Dünyada onların uyuduğuna inanan 33 mağara var bunlardan 3 tanesi Türkiyede Efes, Afşin ve Tarsus da.) Sonra bir gözlerini açarlar ki, karınları inanılmaz derecede açlar.

Birbirlerine sorarlar ne zamandır uyuyoruz belki bir gece taş çatlasa yedi sekiz saat uyuduk derler. İçlerinden birini yani yemlihayı şehre yollarlar.

Bize yiyecek içecek bir şeyler al diye. Yemliha, şehre doğru bir girer bir bakar ki, aman Allah’ım caddeler, insanlar, kıyafetler her şey değişmiş. Yemliha, bu duruma hiç bir anlam veremez.

Girer bir fırından içeri, fırıncıdan ekmek ister karşılığında cebinden bir altın lira çıkartır fırıncıya uzatır, fırıncı bakar altın liraya üzerinde imparator Diocletianus’un resmi var üzerinde hemen Yemliha ya döner nereden buldun bu parayı hazinemi buldun nereyi kazdın hazinemi buldun çabuk bana söyle der.

Cebimden çıkardım hiç bir şeyden haberim yok sadece ekmek almak istiyorum der fakat fırıncıyı inandıramaz. Fırıncı hemen askerleri çağırır. Askerler yemlihayı yakalar ve çıkarırlar şehir valisinin karşısına şehrin valisi bir taraftan elindeki altın paraya bakar diğer taraftan yemlihaya ve sorar ey çocuk ey genç nereden buldun bu parayı anlat bana yemliha da bütün iyi niyetiyle samimiyetiyle başına ne geldi ise anlatır.

Vali

Şehrin valisi bir taraftan hayretle bir taraftan yaşlı gözlerle dinler yemlihayı ve der ki ona ey yemliha bilirmisin ki aradan yüzyıllar geçti bilirmisin ki bizde sizin gibi inandığınız dine yani tek bir Allah’a inanıyoruz.

Hemen git arkadaşlarına haber ver gelsinler şehirlerinde rahat rahat dolaşsınlar. O kadar şaşırır, o kadar sevinir ki yemliha hemen arkadaşlarının olduğu mağaraya gelir ve der ki; artık rahat olabiliriz onlarda bizim gibi Allah’a inanıyor ve gençler sevinç içerisinde ertesi gün şehre gitmek için burada uykuya dalarlar. Ve Rabbim de o esnada gençlerin ruhunu bedeninden alır. İşte Ashab-ı Kehf‘in yedi uyuyanların hikayesi…

ashab-i kehf camisi
ashab-i kehf camisi

Ashab-ı Kehf mağarasının hemen üzerinde Ashab-ı Kehf  camisi bulunuyor. Bu cami Abdülaziz tarafından 1873 yılında yaptırılmış. Ashab-ı Kehfe geldiğinizde bu tarihi camiyi ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin.

 

Kaydet

3 Yorumlar

CEVAP VER