Antakya’da Ne Yenir? Nereye Gidilir?

2
2851

Hatay gezilecek yerler o kadar fazla ki, bu şehri aylarca gezseniz bitiremezsiniz. Hatay’a geldiğinizde, özellikle Antakya’da neler yapabilirsiniz, mutlaka görülmesi gereken yerler nereler? Ne yenir? Ne içilir? Size bunları derledim. Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Hatay meze ve yemekleriyle nam salmış, tarihsel dokusuyla açık hava müzesini andıran Antakya Şehre adım attığınızda Akdeniz havasını hissedersiniz. Dağların çevrelediği şehrin  ortasından geçen Asi nehri şehre ayrı bir güzellik katıyor. Gezinize nehir kenarında bir yürüyüşle başlayabilirsiniz. Eski şehrin olduğu bölgede zenginler mahallesini keşfedin. Burası, labirente benzer sokaklarıyla bir zamanlar Fransızların yaşadığı semt. İki kişinin yan yana zor geçtiği daracık sokakları ve avlulu otantik evleri görülmeye değer. Sokaktaki kafelerin birinde mola verip tarihi soluyun.

Hatay Gezilecek Yerler

1- Baharatçıların Adresi Uzun Çarşı

Sonraki durağınız uzun çarşı olsun. Baharatlar, poğaçalar, tatlılar, yöresel ürün bulursunuz. Ardından Kurtuluş Caddesinden devam edip 10 dakika uzaklıktaki Saint Pierre Kilisesini görün. Burası mağaradan oyulmuş çok ilginç Hristiyanlık isminin ilk verildiği yer olduğu için çok önemli. Ayrıca hristiyan aleminin aleminin hac yeri olarak kabul ediliyor.

uzun çarşı
Antakya gezilecek yerler

2- Cennetten Bir Köşe Antakya-Samandağ Titus Tüneli

Kiliseye çok yakın olan ana cadden Harbiyeye dolmuş kalkıyor. Yeşillikler içindeki Harbiye şelaleleriyle sizi etkiler. Buradaki restoranlarda güzel mezeler bulursunuz.

Dolmuş veya aracınızla yarım saat uzaklıktaki Samandağ Çevlik’e gidin. Upuzun sahili var, buradan 5 dakikalık  yürüyüşle Roma mühendisliğinin bir harikası sayılan Titus Tüneline gitmenizi öneririm. Tünele giden yürüş yolu cennet bahçesini andırıyor. Yolun sonunda, etraftan suların aktığı muhteşem güzellikteki bir kanyon karşınıza çıkar. Romalılar üstün mühendislik yöntemleriyle burayı tünel gibi yapmış. Görmeyen pişman olur.

titus tuneli
Hatay gezilecek yerler

3- Antakya mozaik müzesi burası dünyanın ikinci büyük müzesi. İnce sanat işçiliğinin mükemmelliği sizi şaşırtır.

antakya mozaik müzesi
Hatay Gezilecek Yerler

 Hatay (Antakya) da Ne Yenir

Hatay‘da kağıt kebabı, humus, künefe, kaytaz böreği, oruk, kabak oturtması, katıklı ekmek, ekşi aş, zahter salatası, peynirli irmik helvası, cevizli biber gibi uzayan bir lezzet listesi var.

hatay yemekleri
Hatay’da ne yenir?

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyelim, Hatay- Antakya, Adapazarı- Sakarya gibi anılan şehirlerden. Antakya, Hatay’ın en büyük ilçesi. Hatay’ın en meşhur yiyeceği künefe tek kelime ile nefis bir tat. UNESCO, Hatay’ı barış kenti ilan etmiş.

2 Yorumlar

CEVAP VER