Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

0
1087
Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?
Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anneler bebek yetiştirme konusunda ne kadar bilgili olursa olsun, doğumdan sonra bebeklerini kucaklarına alıp emzirmeye başladıklarında en büyük korkuları sütüm bebeğime yetiyormu?, sorusu oluyor. Anne sütü doğanın bir mucizesidir, bebek için çok önemli bir besindir. Bunun için annelerin sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? Başlıklı bu yazıyı faydalı olacağını umarak siz sevgili okurlarımla paylaşmak istedim. Çevrenizden duyduğunuz kulaktan  dolma kalorili besinler alarak sütünü artırmak isteyen anneler farkında olmadan vücudunuza kilo yükleyebilirsiniz. Buda sizin için çok büyük bir hata olur.

Anne sağlıklı besleniyorsa, bebek anne sütünü alıyorsa doktor kontrollerinde kilosu normal çıkıyorsa, bebek çişini ve kakasını düzenli yapıyorsa bu sütünüzün yeterli olduğu anlamına gelir, aç olan bebek zaten çiş ve kaka yapmaz, eğer kilo almasında bir sıkıntı varsa mutlaka doktora götürmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin ilk kucağınıza aldığınızda emzirmeye başlarsınız, bebek her istediğinde mutlaka emzirmelisiniz. Bebek ne kadar çok emerse sütünüz o kadar bol gelir, bu konuda endişe etmemenizi tavsiye ederiz. Her annenin sütü bebeğine yeter. Anneler bu konuda endişeli olduğu için anne sütünü artırmanın yolları nı aramaya başlarlar. Peki Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? işte size yardımcı olacak yiyecek ve içecekler

 

Süt Artırıcı Çaylar

Anne sütünü artıracak bitki çaylarından da destek alınabilir, papatya çayı rahat uymanızı sağlar ve rahatlatıcı etkisi vardır rezene çayı gazı alır, ısırgan çayı anne sütünü artırmada yardımcıdır.

Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka balık tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler ve havuç A vitamini yönünden zengin ve faydalıdır. emzikli annelerin her gün 1 kase yeşil salata tüketmeleri önerilir.

Yemeklerde zeytinyağı tüketimine özen gösterin anne sütünün kalitesini artırmakta çok etkilidir. Bu dönemde gaz şikayetleri çok olacağı için mutlaka zeytinyağlı haşlanmış sebzeler ve sulu yemeklerler tercih edilip bol sıvı alınmalıdır.

Tahin ve pekmez çok güzel süt yapar fakat fazla tüketimi kilo yapar.

Anne sütünü bol bol su içerek artırabilirsiniz. Çok yersem çok sütüm olur en çok bilinen yanlışlardandır, bu size kilo yapmaktan başka birşey yapmaz. Düzenli ve dengeli beslenirseniz sütünüz bol ve kaliteli olur.

Süt Yapan Yiyecekler

 • Su: Anne sütünü artıran en önemli içecek , Anne sütünün büyük bir bölümü su dur. Günde mutlaka 2 litre su içmelisiniz.
 • Taze beyaz üzüm: Anne sütünü artıran en etkili meyvedir, özellikle tazesi makbuldür. Günde iki porsiyon yenmelidir.
 • İncir: Anne sütünü artırır, taze yada kuru olarak tüketilebilir.
 • Anne sütünü artırmak için

 • kuru inciri haşlayıp sabah akşam suyunu  içebilirsiniz. Vücuda direnç ve kuvvet kazandırır.
 • Dereotu: Demir ve magnezyum açısından zengindir, anne sütünü artırdığı söylenir, sabah ve akşam yemeklerden önce tüketilmelidir. Hazımsılığa ve uykusuzluğa iyi gelir. Yemeklerde ve salatalarda çiğ olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca zayıflatıcı etkiside vardır.
 • Kimyon: Demir kaynağı bir baharattır. Hazmı kolaylaştırıp anne sütünü de artırdığı bilinir, Kimyonu yemeklerinizde, meyve suyu yada herhangi bir içeceğe karıştırıp içerseniz anne sütünün artmasında faydalı olacaktır
 • Sarımsak: Bir çok iyileştirici özelliği olduğu bilinen antibiyotik görevi gören sarımsak, anne sütünü artırıyor. İster yemeklere katarak, ister çiğ olarak yenilebilir. Sarımsak yiyen annelerde bebeklerinin daha fazla emdiği görülmüştür.
 • Beyaz Taze Dut: Anne sütünü artırır, kansızlığa iyi gelir. Kalp dostu olan beyaz dut ritim bozukluğuna iyi gelir.
 • Tahin helvası: Anne sütünü artırır, fakat fazlası kilo yapar
 • Rezene Çayı: Anne sütünü artırır, sindirimi düzenler, mide gazının atılmasını sağlar, günde 2 fincan rezene çayı tüketebilirsiniz.
 • Fesleğen: Yemeklere eklenen fesleğen düzenli tüketilirse anne sütünü artırıcı etkisi çok fazladır.
 • Arpa: Arpa ile yapılan yemeklerin yada çimlenmiş arpa suyunun anne sütünü artırmada büyük rolü vardır.

Çemen tozu: Çemen tozu anne sütünü olumlu yönde arttırdığı biliniyor, 2 hafta boyunca düzenli tükettiğiniz sürece anne sütünü belirgin şekilde artırdığı görülmüştür

Anne sütünü artırmak için değerli kimyager hocamız İbrahim Saraç oğlu bakın neler söylemiş.

Anne sütüne eş değer hiçbir besin olmadığını, yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için anne sütünün ilk 3 ay çok önemli olduğu vurgusu yapmış.

Anne sütünün kalitesini artırmak için ise annenin gaz yapan yiyeceklerden, alerji yapan ve kendisine yaramayan besinlerden uzak durmasını, Şeker hastası değilse anne bal tüketmesini özellikle yayla balı olmasına dikkat çekmiş. Balıda Süzme bal şeklinde değil, petek olarak tüketilmesini öneriyor sayın İbrahim Saraçoğlu hocamız, bakın birde hiç aklımıza gelmeyen  maden suyunu öneriyor. Yanlız maden suyunu soda ile karıştırmamak gerekir. Aynı zamanda üzüm ve İnciri hem yaş hemde kuru olarak tüketmek anne sütünü müthiş bir şekilde artıracağını belirtmiş.

Anne Sütünü Azaltan Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü arttıran besinleri araştırırız genellikle hiç aklımıza gelmez.

anne sütünü azaltan besinler nelerdir? diye. Anne sütünü artıran besinleri, gaz yapan yiyecekleri genelde anneler bilirler peki anne sütünü azaltan besinler nelerdir? Birde onlara göz atalım.

Aşırı tuzlu ve salamura ürünler sirke, şalgam anne sütünü azaltır bunu aklınızdan çıkarmayın. Acı olan tüm baharatlardan uzak durun bebeği olumsuz yönde etkiler. Maydanoz ve nane çok değil ama anne sütünü azaltan besinler arasında çok tüketmemek lazım. Bunlardan başka nişasta unu, ada çayı, arpa ve arpa unundan elde edilmiş ürünler, şeker kamışı olarak sıralayabiliriz.

Değerli hocamız Ahmet maranki  anne sütünü artırmak için bakın neler söylemiş. Isırgan otunun önemine değinmiş. Isırganın çayını, salatasını, tabletini her türlü kullanmayı öneriyor, çünkü anne sütünü artıracak tüm değerli bileşenleri bünyesinde barındırdığı için özellikle ısırgan otunu öneriyor.

Anne Sütünü Artırıcı Bitkiler

1 tatlı kaşığı rezene

1 tatlı kaşığı kimyon

1 tatlı kaşığı anason

1 tatlı kaşığı ısırgan yaprağı

Ayrı ayrı çaylarını yaparak tüketebilirsiniz.

Sayın Ahmet Maranki hocamız, çocuk için en önemli sütün anne sütü olduğunu bunun yanında ek olarak sadece keçi sütü verebileceğinizi diğer sütlerden uzak durmayı öneriyor.

Ayran Çorbası

Anne sütünü artıran göce çorbası veya ayran çorbası tarifini vereceğim. Göce buğdayın ince çekilmiş halidir. Anne sütünü artırmaya yardımcı olur.

Göce Çorbası nasıl yapılır? 

Yarım su bardağı göce

6 su bardağı su

Yoğurt

Nane

Tuz

6 su bardağı kaynamış suyun içine yıkanmış göceyi koyun, tuz ilave ederek 15 dakika kaynatın. Servis ederken her kase çorbaya 1 yemek kaşığı yoğurt ve birazda nane ilave ederek karıştırın. Afiyet olsun…

Anne Sütü Saklama

Anne Sütü saklamak için özel üretilmiş poşetlerden yararlanacağız. Eğer poşet kullanmak istemiyorsanız cam şişelerden yada süt saklama kaplarından yararlanabilirsiniz. Kesinlikle evinizde önceden kullandığınız kapları anne sütü saklamak için kullanmayın.

Anne sütünü saklamak için sütü koyacağımız poşetin üzerine mutlaka etiketleme yapın tarihini ve miktarını yazın. Tarih ve miktarı yazmamızın nedeni sütü çözünürken hangi süt önce dondurulduysa sırayı takip etmektir.

Bunlardan daha önemlisi bu işlemi yapmadan önce  mutlaka elleriniz temiz olmalı ve hijyene dikkat etmelisiniz.

Sütü koyduğunuz kabın mutlaka havasını alın.

Anne Sütünü Çözmek

Anne sütünü çözerken en çok dikkat etmemiz gereken nokta dondurucudan çıkardığınız sütü kesinlikle sıcak suyun içine sokmayın. Çünkü sıcak su sütün içinde bulunan önemli bileşenlerin değerini azaltır.

Sütünüzü soğuk suyun içinde çözün eğer çok acele süt vermeniz gerekiyorsa oda sıcaklığında erimesini sağlayın ama kesinlikle sıcak suyun içinde çözmeyin. Dondurucudan çıkardığınız sütü mutlaka 24 saat içinde tüketmeniz gerekir. Asla sütü tekrar dondurmayın. Sütü buzdolabında 3 gün, dondurucuda ise 3 ay saklayabiliriz.

Bu kurallara mutlaka uyun…

Anne Sütünü Artıran Dua

Anne sütünü artırmada faydalı olacağına inandığım Kuran-ı Kerimin 47. Suresi olan Muhammed suresinin 15. ayetidir. Emziren anneler bu ayeti kerimeyi devamlı okumaları durumunda faydasını görürler.

Muhammed Suresi, 15. Ayet

“Fîhâ enhârun min mâin ğayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteğayyer ta’muhu ve enhârun min hamrin lezzetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffen ve lehum fîhâ min kulis semerât.
Anne sütü hakkında Lokman suresi 14. ayet, Ahkaf suresi 15. ayetlerinde çocuğun kaç ay emzireceğine dair bilgi verir.

 Masaj

Göğüs ve karın bölgesine masaj yapmak süt bezlerini uyararak ve kan akışını düzenleyerek anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır.

Bunun için günde 2-3 kez bir iki dakika masaj yapabilirsiniz.

 

 

YORUM YOK

CEVAP VER