Alkolden Kurtulmanın Yolları

0
1001

İnsanları alkol kullanmaya iten sebepler nelerdir? Alkolden kurtulmanın yolları var mıdır? Bağımlılık yapan maddelerin kişilere, ailelere ve toplumsal hayata verdiği zarar endişe verir boyutta. Alkol ve sigara bağımlılık yapan maddeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bunun nedeni bu maddelerin daha kolay ulaşılabilir olması.

Bağımlılık yapan maddelerin bağımlılığı kişiden kişiye değişir. Şiddet, can ve mal kaybına en fazla yol açan madde alkoldür.

alkolden kurtulma yolları
alkolden kurtulma yolları

 

Alkolden Kurtulma Yolları

Alkolden kurtulmak sizin elinizde.

Erken tedavi kurtulma şansını artırır. Kişi isterse tedavisi mümkündür. Alkolden kurtulma yollarının başında ve en önemlisi kişinin kendisinin istemesi. Kendi iradesi ile istemedikçe tedaviler boşa çıkar. Çevrenin ısrarı ile hastahanelerde günlerce kalan kişi daha sonra tekrar alkole başlayabiliyor.

Eğer kişi kendi alkolden kurtulmayı isterse hastahanede veya ayakta tedavi edilerek alkolizmden tamamen kurtulması mümkündür.

Alkol bilindiği gibi keyif verici ve rahatlatıcı özelliği vardır. Alkol bir hücre zehiridir. Eğer, alkol bu gün keşfedilmiş olsaydı bütün bilim adamları çıkıp bağımlılık yapıyor kesinlikle kullanmayın derdi. Bazı kişiler  sadece yemekten sonra az bir şey rahatlamak için içtiğini ve az bir miktarın zararlı olmayacağını savunur. Alkolün azı çoğu olmaz kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

Alkol Kullanmaya Neden Olan Sebepler

Sorunlu aile ortamı, anne babanın boşanmış olması, anne babanın kaybı, maddii sıkıntılar, kötü arkadaşlar, sevgi eksikliği, hayatta amaca ulaşma konusunda sıkıntılar, güven eksikliği, insanlara hayır diyememe, iletişim sorunları, ergenlikte ve yetişkinlikte davranış problemleri.

Alkolizm Tedavisi İçin Bitkisel Kür

Artık olan olmuştur. Kişi bundan sonra alkolden kurtulmanın yollarına bakmalıdır. Burada alkolü bırakmak için mücadele verenlere yardımcı olacak bir kürden bahsetmek istiyorum.

Değerli hocamız İbrahim Saraçoğlu’nun anlattığı çok etkili kürün nasıl yapıldığını sizlere anlatacağım.

Kullanacağımız bitki taze asma yaprağıdır. Gelelim bu kürün hazırlanışına.

1 yada 1,5 su bardağı klorsuz kaynamakta olan suyun içine 10- 12 adet taze asma yaprağını içine koyup kısık ateşte 8 dakika kaynatacağız. Daha sonra ocaktan alıp ılımaya bırakıyoruz. Ilıkken süzüyoruz bunu akşam yemekten 2 saat sonra 1 su bardağı içiyoruz. Haftada 3 gün 1 ay boyunca uygulanması gerekiyor. Sonra 2 hafta ara vererek tekrar 1 aylık kür yeniden yapılarak kür sonlandırılacak.

Alkolün Karaciğere Etkisi

Alkolün karaciğere o kadar olumsuz etkisi var ki. Tedavisi olmayan çok tehlikeli siroz hastalığına sebep oluyor. Kesinlikle alkolden kaçınmak gerek.

Alkolden Kurtulmak İçin Dua

Alkol bağımlısı olan kişileyin Allah’ın 99 isimlerinden Ya Tevvab , Ya Berr ismi şeriflerini sürekli zikir ederlerse Allah’ın izniyle bu kötü alışkanlıklardan kurtulur.

Aile Desteği 

Alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen kişiye en büyük destek ailesinden gelmelidir. Kesinlikle alaycı, iğneleyici, suçlayıcı şekilde konuşmayın. Kendinizi onun yerine koyarak yaklaşın. Alkolün zararlarını anlatın. Bu konuda kendisine yardımcı olacağınızı, Sağlığının elinden gittiğinde neler yaşayacağını ve bunu anlatırken acıyarak değil, mantıklı bir şekilde örnekler vererek güzel bir dille destek olmaya çalışın.

alkolden kurtulma yolları

YORUM YOK

CEVAP VER