Alaçatı Nerede?

0
1586
alaçatı nerede
alaçatı nerede

Alaçatı nerede? Diye merak ederseniz eğer Alaçatı İzmir’ in Çeşme ilçesindedir. Göz alıcı taş evleri, nostaljik dar sokakları, sokaklar boyunca uzanan samimi kafe ve dükkanları, yel değirmenleri, lavanta tarlaları, yıl boyunca esen zarif rüzgarıyla kendi masalını yaşatan bir cennet…Alaçatı, köklü geçmişi her bir taşın altında yatan hikayesi ile ziyaret edenleri ömür boyu sihri altına alan küçük bir yerleşim merkezidir…

Alaçatı  Nerede?

Çeşme ye bağlı Alaçatı’nın içinde avlular ve Rum evleri dışında çok fazla tarihi yer yok. Ama Alaçatı’nın biraz yakınlarında bir yerlere gidelim derseniz Selçuk’da yamaç paraşütü yapılıyor. Bir de yakınlarında Urla da, hem şarap üretim tesisleri var, hem de onun yanında inanılmaz botanik bahçe var. Dünyanın her yerinden gelmiş ağaçlar, bitkiler yani eşi benzeri olmayan şeyler görebilirsiniz. Dolayısı ile orasını da listenize alıp, Alaçatı’ya hazır gitmişken mutlaka  yakınlarını da gezmenizi ve görmenizi tavsiye ederim.

alaçatı evleri
alaçatı evleri

Zamanın durduğu yer evet, Alaçatı da pek çok antikacı var. 40 lar, 50 ler diye başlayan 80 lere varan belki de daha eski eşyaları bulmanız mümkün. Cumartesi pazar günleri caminin olduğu meydana kurulan antikalar çarşısı beldenin en ünlü alış veriş adresidir.

alacatı antikacılar çarşısı
alacatı antikacılar çarşısı

Alaçatı yı  eğer aceleniz yoksa yürüyerek beldeyi keşfedebilirsiniz. Özellikle dar ve Arnavut kaldırımı sokaklarını özgürce gezmek, bol bol fotoğraf çekmek ve her sokağı ayrıntısı ile yaşamak için bir gününüzü ayırıp tabana kuvvet Alaçatı’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Alaçatı da tarihi kalıntı yok diyoruz ama burada ki bütün Rum evleri özellikle taş binaları ve özellikle restore edilmemiş halleriyle bile tarihi eser niteliğinde çünkü bir çoğu artık yapımı ve o taşlar bulunmuyor hemde içerisinde yaşayan insan olmadığı için çok tarihe dair. Bir zamanlar Yunan ve Türk Rum ilişkilerinde yaşamış olan bir şehre dair çok fazla bize eskiden kalma nostaljik bir duygu veriyor. O yüzden onları görmenizi ve sokaklarını dolaşmanızı tavsiye ederim…

Alaçatı… Kalbim ege de kaldı dersin ya ama öyle…..

Egenin diğer bir incisi Alaçatı…

çesme alaçatı
çesme alaçatı

YORUM YOK

CEVAP VER