Adet Düzensizliğinin Nedenleri Ve Bitkisel Tedavisi

0
1144
adet düzensizliğinin nedenleri ve bitkisel tedavisi
adet düzensizliğinin nedenleri ve bitkisel tedavisi
Adet düzensizliğinin nedenlerinden önce düzenli adetten bahsedelim. Adet ergenlikten menopoza kadar her ay düzenli olarak görülen ortalama 3-5 gün süren günde ortalama 2 ile 5 pet arasında değişen düzenli kanamalardır. kadınlarda yılda bir iki kez adet düzensizliği olabilir. Bu tanımlanan adetin daha sık olması daha geç olması  veya olmaması durumunda adet düzensizliğinden bahsedebiliriz. Peki neden adet görülür. Her ay kadınlar düzenli olarak yumurtlama fonksiyonunu yerine getirirler ve gebelik oluşabilmesi için rahim gebeliğe uygun ortam hazırlamaya çalışır ve bu döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşip gebeliğin oluşturabilmesi için uygun hale gelir. Eğer kişi korunuyorsa ve ilişki gerçekleşmemişse her ay hazırlanmış olan rahimin iç duvarı dökülür ve adet söz konusu olur.
Ergenlik çağında ilk iki yıl yumurtalıklar görevini yerine getiremediği için az ya da çok kanama düzensiz kanama ortaya çıkabilir. Anneler ilk iki yıl endişelenmesinler. Ama kanamanın miktarı artarsa hasta kansız kalabileceği için mutlaka doktora başvurmalıdırlar. Ergenlik ve menopoz arası olan sürede düzenli adet görmeyi bekliyoruz. Fakat bu kanama yılda bir iki kezden daha fazla düzensiz kanama meydana geliyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Menopoz  döneminden sonra da eğer kanama söz konusu olursa kanser gibi hastalıkları dışlamak için mutlaka doktor kontrolü şarttır. Eğer ergen 15 yaşına gelmişse hala adet görmemişse mutlaka yine bir uzmana başvurulması gerekir. Bunun dışında gebelik döneminde, emzirme döneminde, menopozda ve ergenlikten önce adet görülmemesi normaldir.
Adet düzensizliklerine gelecek olursak organik nedenler olabilir, rahim iç duvarında miyom dediğimiz rahatsızlıklar olduğu zaman adet düzensizliği yapabilir. Veya yumurtalıklarda kist oluştuğunda yine adet adet düzensizliğine neden olabilir. Bunun dışında hormonal nedenler hormon bozuklukları da adet düzensizliği yapar. Hastanın psikolojik problemi  varsa, ilaç kullanımı varsa, mevsimler değişiklikler, iklim değişiklikleri, mevsimsel değişiklikler, sıcak soğuk gibi nedenlerde adet düzensizliklerine neden olur.
Her kadın hayatının bir evresinde adet düzeninde sapmalar, gecikmeler ya da ara kanamalar yaşayabilir. İnsan hayatında yaşanılan stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri, üzüntüler gibi pek çok etken adet düzenini etkileyebilir. Adeta saat gibi işleyen bu mekanizmada sapmalara neden olabilir. Adet bozukluklarının hiçbiri normal değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki  hemen hemen bütün hastalıkların en sık verdiği belirti adet düzensizlikleridir.

Adet Düzensizlikleri İçin Şifalı Bitkiler

Adet kanını söktürmek için, maydanoz, civanperçemi, papatya, nane, nergis, safran, kimyon, anason, rezene, havuç tohumu, karabaş otu, ada çayı ve misk gibi bitkiler çay gibi demlenip günde 3-4 bardak içilir.

Aşırı adet kanamaları için, 4 bardak suya 2 yemek kaşığı ufalanmış çobançantası ve at kuyruğu bitkisi konulup, ikisi birlikte 10 dakika bekletilir. Bu karışımın 1 günde tüketilmesi gerekir. İkinci bir uygulama ise, birer tutam kereviz ile maydanoz kaynatılır. 1 gece bekletip, 3 gün sabahları aç karnına 1 bardak içilir.

Dereotunun önemli bir adet söktürücü özelliği vardır. İçeriğinde bulunan apiole, güçlü bir adet kolaylaştırıcıdır. Eğer kanamanızı söktürmek istiyorsanız, iki çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumuyla hazırlayacağınız çay, büyük kolaylık sağlayacaktır.

Zerdeçal yapılan araştırmalar Çin ve Hint doktorlarının zerdeçalı adet düzensizliklerinin tedavisinde kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Zerdeçalı toz haline getirerek kullanabileceğiniz gibi, ayrıca çay şeklinde demleyerek de içebilirsiniz.

Kereviz tohumu  adet kanamasını artıran “butildeneftalid” adlı bir madde içerir.

Hatmi çiçeğinin içeriğinde bulunan “betain” isimli bileşik, adet kolaylaştırıcı bir özellik gösterir. Aynı bileşik, pancar, havuç, pazı, hindiba, yulaf, portakal ve civanperçemi gibi bitkilerde bulunur. Hatmi çiçeği ile civan perçemini karıştırarak yapacağınız çayı mutlaka deneyin.

Kara Alıç “sancı kabuğu” da denilen bu bitki, adet sancılarının tedavisinde kullanılır. Bitkinin kabukları döl yatağını rahatlatan en az dört değişik madde içerir. Bunlardan aesculetin ve scopoletin aynı zamanda kas spazmlarını da yatıştırır.

Civanperçemi kadınlarda görülen ağrılı krampların tedavisinde yararlı bir bitkidir. Civanperçemi çok sayıda spazm önleyici bileşik içermektedir.

Zencefil Amerikalı doktorlar adet sancılarının tedavisi için zencefil önerirler. En az 6 değişik ağrı kesici ve diğer 6 kramp giderici bileşiği bulunan zencefil çayı, adet sancıları için son derece güvenilirdir.

Çilek yaprakları krampların giderilmesinde çok faydalıdır. Çilek yaprakları vitaminler, mineraller ve kanser önleyici özelliği olan elajik asit bakımından çok zengin kaynaklardır. çilek yaprağı çayı, mineral ve vitamin eksikliği olan kişiler için son derece yararlı bir içecektir. Eğer çileğe alerjiniz varsa, yapraklarından yaptığınız çayı içmeniz doğru olmaz.

Kava kava yapılan araştırmalar, bazı Avrupalıların rahatlamak ve gerginlikten kurtulmak için kava kava bitkisini kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Bitki aynı zamanda döl yatağını da yumuşattığı için adet sancıları için kullanılabilir.

YORUM YOK

CEVAP VER