Abdestin Fazileti İle İlgili Hadisler

0
1073
abdestin fazileti ile ilgili hadisler
abdestin fazileti ile ilgili hadisler

Abdest hakkında hadisler, abdestin fazileti ile ilgili hadisler nedir, abdest hakkında ayet ve hadisler hepsini yazımızda bulabilirsiniz

Abdest hakkında hadisler

“Ümmetim kıyamet gününde abdesten dolayı yüzleri, el ve ayakları ışıl ışıl olduğu halde çağırılırlar. Yüzünün aydınlığını artırmak isteyen kimse bunu yapsın abdest alarak bunu daha çok yıkasın.” buyurmuştur. (Buhari)

“Bir kimse güzelce abdest alırsa tırnak altlarına varıncaya kadar bütün bedeninden günahları dökülür, buyurdu.”( Müslim)

“Bir müslüman veya mümin abdest alır, yüzünü yıkarsa gözleriyle işlediği günahların hepsi su ile veya suyun son damlasıyla yüzünden dökülür gider. Ellerini yıkarsa elleriyle tutarak işlediği günah abdest suyu ile yahut suyun son damlasıyla çıkar. Ayaklarını yıkadığında, ayaklarıyla işlediği her günah, abdest suyu ile veya son damlasıyla çıkar.Sonunda o kişi Günahlarından temizlenmiş olur.” buyurdu. (Müslim)

Rasûlullah as. bir gün Medine kabristanına gelip

-Ey Müminler yurdu,  size selam olsun.Kardeşlerimizi görmeyi isterdim, ama inşallah yakında biz de size katılacağız, buyurdu. Sahabiler:

-Ya Rasulullah, biz senin kardeşlerin değil miyiz, dediler. Peygamber Efendimiz :

-Siz benim ashabımsınız. Kardeşlerim ise henüz gelmemiş olanlardır. buyurdu. Sahabiler:

-Ya Rasulullah, henüz gelmemiş olan ümmetinizi nasıl tanıyacaksınız, diye sordular:

-Bir kimsenin simsiyah atlar arasında anlı Sakar ve üç ayağı çakal bir atı bulursa, onu tanımaz mı, diye cevap verdi. Sahabiler:

-Evet, dediler.

-İşte kardeşlerimiz de yüzleri, el ve ayakları abdest nuru ile parlak olarak geleceklerdir. Ben onları havuz başında bekleyeceğim, buyurdu.” (Müslim)

“Size, Allah’ın günahlarınızı yok edeceği ve derecelerinizi yükselteceği, bir şey tavsiye edeyim mi, buyurdu.Sahabiler:

-Evet, dediler.

-Soğuk ve benzeri zor şartlarda güzelce abdest almak, uzak yerlerden camiye gelmek, bir namazdan sonra ikinci namazı beklemek; işte bağlılık budur,” buyurdular. (Müslim)

“Sizden biri güzelce abdest alır da eşhedu en la ilahe illa’llahu vahdehu la şerike leh ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluh derse o kimse için cennetin sekiz kapısı açılır, istediği kapıdan girer” buyurmuştur

YORUM YOK

CEVAP VER